SHELTER WORKS
BUCYRUS, OH — Methyl methacrylate
Facility Information
| Facility Name | SHELTER WORKS |
| Industry Sector | Transportation Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Methyl methacrylate |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 3691 STATE ROUTE 4 |
| City | BUCYRUS |
| State | Ohio |
| County | CRAWFORD |
| ZIP Code | 44820 |
| Coordinates | 40.83800, -82.97041 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 795 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 795 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.