BOSTIK INC.
ASHLAND, OH — Xylene (mixed isomers)
Facility Information
| Facility Name | BOSTIK INC. |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Xylene (mixed isomers) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1745 COTTAGE ST |
| City | ASHLAND |
| State | Ohio |
| County | ASHLAND |
| ZIP Code | 44805 |
| Coordinates | 40.88317, -82.32330 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 791 lbs |
| Fugitive Air | 647 lbs |
| Stack Air | 144 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.