SONOCO METAL PACKAGING LLC
CANTON, OH — 1,2,4-Trimethylbenzene
Facility Information
| Facility Name | SONOCO METAL PACKAGING LLC |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | 1,2,4-Trimethylbenzene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2121 WARNER RD SE |
| City | CANTON |
| State | Ohio |
| County | STARK |
| ZIP Code | 44707 |
| Coordinates | 40.77437, -81.36014 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 603 lbs |
| Fugitive Air | 454 lbs |
| Stack Air | 149 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.