HARRISON PAINT CO
CANTON, OH — Xylene (mixed isomers)
Facility Information
| Facility Name | HARRISON PAINT CO |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Xylene (mixed isomers) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1329 HARRISON AVE SW |
| City | CANTON |
| State | Ohio |
| County | STARK |
| ZIP Code | 44706 |
| Coordinates | 40.78727, -81.39842 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 492 lbs |
| Fugitive Air | 369 lbs |
| Stack Air | 123 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.