SEAMAN CORP - WOOSTER PLANT
WOOSTER, OH — Toluene
Facility Information
| Facility Name | SEAMAN CORP - WOOSTER PLANT |
| Industry Sector | Textiles |
Chemical Information
| Chemical Name | Toluene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1000 VENTURE BLVD |
| City | WOOSTER |
| State | Ohio |
| County | WAYNE |
| ZIP Code | 44691 |
| Coordinates | 40.80956, -81.96700 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 525 lbs |
| Fugitive Air | 261 lbs |
| Stack Air | 264 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.