BELDEN BRICK CO PLANT 6
SUGARCREEK, OH — Barium compounds (except for barium sulfate (CAS No. 7727-43-7))
Facility Information
| Facility Name | BELDEN BRICK CO PLANT 6 |
| Industry Sector | Nonmetallic Mineral Product |
Chemical Information
| Chemical Name | Barium compounds (except for barium sulfate (CAS No. 7727-43-7)) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 600EDELWEISS DR NE |
| City | SUGARCREEK |
| State | Ohio |
| County | TUSCARAWAS |
| ZIP Code | 44681 |
| Coordinates | 40.51117, -81.62933 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 804 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 319 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.