PROVIA WALNUT CREEK FACILITY
SUGARCREEK, OH — Diisocyanates
Facility Information
| Facility Name | PROVIA WALNUT CREEK FACILITY |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Diisocyanates |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2150 STATE RT 39 |
| City | SUGARCREEK |
| State | Ohio |
| County | HOLMES |
| ZIP Code | 44681 |
| Coordinates | 40.51720, -81.70001 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 684 lbs |
| Fugitive Air | 684 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.