REFCOTEC INC.
ORRVILLE, OH — Methanol
Facility Information
| Facility Name | REFCOTEC INC. |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Methanol |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 542 COLLINS BLVD |
| City | ORRVILLE |
| State | Ohio |
| County | WAYNE |
| ZIP Code | 44667 |
| Coordinates | 40.86143, -81.75549 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 732 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 732 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.