VEOLIA WATER TECHNOLOGIES & SOLUTIONS - NEW PHILA.
NEW PHILADELPHIA, OH — Zinc compounds
Facility Information
| Facility Name | VEOLIA WATER TECHNOLOGIES & SOLUTIONS - NEW PHILA. |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Zinc compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2118 REISER AVE SE |
| City | NEW PHILADELPHIA |
| State | Ohio |
| County | TUSCARAWAS |
| ZIP Code | 44663 |
| Coordinates | 40.45570, -81.41087 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 1,155 lbs |
| Fugitive Air | 1 lbs |
| Stack Air | 4 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.