RPM INDUSTRIAL COATINGS GROUP INC DBA FINISHWORKS
MILLERSBURG, OH — Xylene (mixed isomers)
Facility Information
| Facility Name | RPM INDUSTRIAL COATINGS GROUP INC DBA FINISHWORKS |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Xylene (mixed isomers) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 6850 CO RD 672 |
| City | MILLERSBURG |
| State | Ohio |
| County | HOLMES |
| ZIP Code | 44654 |
| Coordinates | 40.59666, -81.73963 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 923 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 923 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.