CROWN FOOD PACKAGING
MASSILLON, OH — n-Butyl alcohol
Facility Information
| Facility Name | CROWN FOOD PACKAGING |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | n-Butyl alcohol |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 700 16TH ST SE |
| City | MASSILLON |
| State | Ohio |
| County | STARK |
| ZIP Code | 44646 |
| Coordinates | 40.78990, -81.50483 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 769 lbs |
| Fugitive Air | 327 lbs |
| Stack Air | 442 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.