DOVER CHEMICAL CORP
DOVER, OH — Chlorine
Facility Information
| Facility Name | DOVER CHEMICAL CORP |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Chlorine |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 3676 DAVIS RD |
| City | DOVER |
| State | Ohio |
| County | TUSCARAWAS |
| ZIP Code | 44622 |
| Coordinates | 40.53175, -81.49327 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 374 lbs |
| Fugitive Air | 28 lbs |
| Stack Air | 346 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.