SPECTRUM METAL FINISHING
YOUNGSTOWN, OH — Toluene
Facility Information
| Facility Name | SPECTRUM METAL FINISHING |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Toluene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 535 BEV RD |
| City | YOUNGSTOWN |
| State | Ohio |
| County | MAHONING |
| ZIP Code | 44512 |
| Coordinates | 40.99337, -80.64278 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 610 lbs |
| Fugitive Air | 410 lbs |
| Stack Air | 200 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.