THOMAS STEEL STRIP CORP
WARREN, OH — Cobalt compounds
Facility Information
| Facility Name | THOMAS STEEL STRIP CORP |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Cobalt compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | DELAWARE AVE NW |
| City | WARREN |
| State | Ohio |
| County | TRUMBULL |
| ZIP Code | 44485 |
| Coordinates | 41.23684, -80.84670 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 782 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 2 lbs |
| Water | 87 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.