AKRON PAINT & VARNISH INC.
AKRON, OH — Methyl isobutyl ketone
Facility Information
| Facility Name | AKRON PAINT & VARNISH INC. |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Methyl isobutyl ketone |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1390 FIRESTONE PKWY |
| City | AKRON |
| State | Ohio |
| County | SUMMIT |
| ZIP Code | 44301 |
| Coordinates | 41.04905, -81.52929 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 795 lbs |
| Fugitive Air | 795 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.