SYNTHOMER INC-MOGADORE PLANT
MOGADORE, OH — Acrylic acid
Facility Information
| Facility Name | SYNTHOMER INC-MOGADORE PLANT |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Acrylic acid |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 165 S CLEVELAND AVE |
| City | MOGADORE |
| State | Ohio |
| County | PORTAGE |
| ZIP Code | 44260 |
| Coordinates | 41.04659, -81.39307 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 561 lbs |
| Fugitive Air | 28 lbs |
| Stack Air | 13 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.