ADVANCE BRONZE INC.
LODI, OH — Copper
Facility Information
| Facility Name | ADVANCE BRONZE INC. |
| Industry Sector | Primary Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Copper |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 151 BILLMAN ST |
| City | LODI |
| State | Ohio |
| County | MEDINA |
| ZIP Code | 44254 |
| Coordinates | 41.03447, -82.02511 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 866 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 866 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.