SAFETY-KLEEN SYSTEMS BRUNSWICK (BRU)
BRUNSWICK, OH — Methanol
Facility Information
| Facility Name | SAFETY-KLEEN SYSTEMS BRUNSWICK (BRU) |
| Industry Sector | Hazardous Waste |
Chemical Information
| Chemical Name | Methanol |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1169 IND US TRIAL PKWY |
| City | BRUNSWICK |
| State | Ohio |
| County | MEDINA |
| ZIP Code | 44212 |
| Coordinates | 41.24406, -81.79767 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 636 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 636 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.