AMERICAN METALS CORP
WESTLAKE, OH — Methyl isobutyl ketone
Facility Information
| Facility Name | AMERICAN METALS CORP |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Methyl isobutyl ketone |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1000 CROCKER RD |
| City | WESTLAKE |
| State | Ohio |
| County | CUYAHOGA |
| ZIP Code | 44145 |
| Coordinates | 41.47649, -81.95047 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 550 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 550 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.