MPLX TERMINALS LLC - BRECKSVILLE OH TERMINAL
BRECKSVILLE, OH — Toluene
Facility Information
| Facility Name | MPLX TERMINALS LLC - BRECKSVILLE OH TERMINAL |
| Industry Sector | Petroleum Bulk Terminals |
Chemical Information
| Chemical Name | Toluene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 10439 BRECKSVILLE RD |
| City | BRECKSVILLE |
| State | Ohio |
| County | CUYAHOGA |
| ZIP Code | 44141 |
| Coordinates | 41.27882, -81.62713 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 748 lbs |
| Fugitive Air | 250 lbs |
| Stack Air | 490 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.