JOY GLOBAL-SOLON OPERATIONS
SOLON, OH — Nickel
Facility Information
| Facility Name | JOY GLOBAL-SOLON OPERATIONS |
| Industry Sector | Machinery |
Chemical Information
| Chemical Name | Nickel |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 6160 COCHRAN RD |
| City | SOLON |
| State | Ohio |
| County | CUYAHOGA |
| ZIP Code | 44139 |
| Coordinates | 41.39225, -81.46906 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 750 lbs |
| Fugitive Air | 250 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.