HENKEL CLEVELAND MANUFACTURING FACILITY
CLEVELAND, OH — Copper And Copper Compounds
Facility Information
| Facility Name | HENKEL CLEVELAND MANUFACTURING FACILITY |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Copper And Copper Compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 18731 CRANWOOD PKWY |
| City | CLEVELAND |
| State | Ohio |
| County | CUYAHOGA |
| ZIP Code | 44128 |
| Coordinates | 41.43911, -81.54760 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 612 lbs |
| Fugitive Air | 250 lbs |
| Stack Air | 250 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.