CONTINENTAL PRODUCTS CO
EUCLID, OH — Xylene (mixed isomers)
Facility Information
| Facility Name | CONTINENTAL PRODUCTS CO |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Xylene (mixed isomers) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1150 E 222ND ST |
| City | EUCLID |
| State | Ohio |
| County | CUYAHOGA |
| ZIP Code | 44117 |
| Coordinates | 41.58269, -81.52677 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 849 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 849 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.