CLEVELAND-CLIFFS CLEVELAND WORKS LLC
CLEVELAND, OH — Nitrate compounds (water dissociable; reportable only when in aqueous solution)
Facility Information
| Facility Name | CLEVELAND-CLIFFS CLEVELAND WORKS LLC |
| Industry Sector | Primary Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Nitrate compounds (water dissociable; reportable only when in aqueous solution) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 3060 EGGERS AVE |
| City | CLEVELAND |
| State | Ohio |
| County | CUYAHOGA |
| ZIP Code | 44105 |
| Coordinates | 41.46392, -81.66654 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 505 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 505 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.