OBRON ATLANTIC CORP
PAINESVILLE, OH — Copper
Facility Information
| Facility Name | OBRON ATLANTIC CORP |
| Industry Sector | Primary Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Copper |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 830 E ERIE ST |
| City | PAINESVILLE |
| State | Ohio |
| County | LAKE |
| ZIP Code | 44077 |
| Coordinates | 41.73710, -81.23129 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 347 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 340 lbs |
| Water | 6 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.