CABINETWORKS GROUP MIDDLEFIELD PLANT 3
ORWELL, OH — Ethylbenzene
Facility Information
| Facility Name | CABINETWORKS GROUP MIDDLEFIELD PLANT 3 |
| Industry Sector | Furniture |
Chemical Information
| Chemical Name | Ethylbenzene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 150 GRAND VALLEY AVE. |
| City | ORWELL |
| State | Ohio |
| County | ASHTABULA |
| ZIP Code | 44076 |
| Coordinates | 41.54477, -80.85897 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 549 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 410 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.