CABINETWORKS GROUP MIDDLEFIELD PLANT 1
MIDDLEFIELD, OH — Toluene
Facility Information
| Facility Name | CABINETWORKS GROUP MIDDLEFIELD PLANT 1 |
| Industry Sector | Furniture |
Chemical Information
| Chemical Name | Toluene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 16052 INDUSTRIAL PARKWAY |
| City | MIDDLEFIELD |
| State | Ohio |
| County | GEAUGA |
| ZIP Code | 44062 |
| Coordinates | 41.45337, -81.06830 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 844 lbs |
| Fugitive Air | 116 lbs |
| Stack Air | 460 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.