AVERY DENNISON STD-BLDG 19
MENTOR, OH — n-Hexane
Facility Information
| Facility Name | AVERY DENNISON STD-BLDG 19 |
| Industry Sector | Paper |
Chemical Information
| Chemical Name | n-Hexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 7070 SPINACH DR |
| City | MENTOR |
| State | Ohio |
| County | LAKE |
| ZIP Code | 44060 |
| Coordinates | 41.67976, -81.34436 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 656 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 583 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.