VESUVIUS USA-CONNEAUT PLANT
CONNEAUT, OH — Lithium carbonate
Facility Information
| Facility Name | VESUVIUS USA-CONNEAUT PLANT |
| Industry Sector | Nonmetallic Mineral Product |
Chemical Information
| Chemical Name | Lithium carbonate |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1100 MAPLE AVE |
| City | CONNEAUT |
| State | Ohio |
| County | ASHTABULA |
| ZIP Code | 44030 |
| Coordinates | 41.94120, -80.58540 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 718 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 2 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.