FORD MOTOR CO - OHIO ASSEMBLY PLANT
AVON LAKE, OH — Toluene
Facility Information
| Facility Name | FORD MOTOR CO - OHIO ASSEMBLY PLANT |
| Industry Sector | Transportation Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Toluene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 650 MILLER RD |
| City | AVON LAKE |
| State | Ohio |
| County | LORAIN |
| ZIP Code | 44012 |
| Coordinates | 41.48731, -82.06168 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 570 lbs |
| Fugitive Air | 180 lbs |
| Stack Air | 390 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.