LUBRIZOL ADVANCED MATERIALS
AVON LAKE, OH — Antimony compounds
Facility Information
| Facility Name | LUBRIZOL ADVANCED MATERIALS |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Antimony compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 550 MOORE RD |
| City | AVON LAKE |
| State | Ohio |
| County | LORAIN |
| ZIP Code | 44012 |
| Coordinates | 41.49071, -82.04708 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 343 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.