INEOS PIGMENTS USA INC
ASHTABULA, OH — Titanium tetrachloride
Facility Information
| Facility Name | INEOS PIGMENTS USA INC |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Titanium tetrachloride |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2900 MIDDLE RD |
| City | ASHTABULA |
| State | Ohio |
| County | ASHTABULA |
| ZIP Code | 44004 |
| Coordinates | 41.89464, -80.75202 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 936 lbs |
| Fugitive Air | 236 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.