WILLIAMS HARRISON HUB FRACTIONATION PLANT (0634005028)
SCIO, OH — Cyclohexane
Facility Information
| Facility Name | WILLIAMS HARRISON HUB FRACTIONATION PLANT (0634005028) |
| Industry Sector | Natural Gas Processing |
Chemical Information
| Chemical Name | Cyclohexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 37905 CRIMM RD. |
| City | SCIO |
| State | Ohio |
| County | HARRISON |
| ZIP Code | 43988 |
| Coordinates | 40.40447, -81.10915 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 834 lbs |
| Fugitive Air | 243 lbs |
| Stack Air | 589 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.