MARATHON PETROLEUM CO - WELLSVILLE OH ASP TERMINAL
WELLSVILLE, OH — n-Hexane
Facility Information
| Facility Name | MARATHON PETROLEUM CO - WELLSVILLE OH ASP TERMINAL |
| Industry Sector | Petroleum Bulk Terminals |
Chemical Information
| Chemical Name | n-Hexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 102 21ST ST |
| City | WELLSVILLE |
| State | Ohio |
| County | COLUMBIANA |
| ZIP Code | 43968 |
| Coordinates | 40.59427, -80.66031 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 620 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 620 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.