CARDINAL PLANT
BRILLIANT, OH — Mercury compounds
Facility Information
| Facility Name | CARDINAL PLANT |
| Industry Sector | Electric Utilities |
Chemical Information
| Chemical Name | Mercury compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 306 COUNTY ROAD 7E |
| City | BRILLIANT |
| State | Ohio |
| County | JEFFERSON |
| ZIP Code | 43913 |
| Coordinates | 40.25188, -80.65371 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 526 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 56 lbs |
| Water | 5 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.