PCC AIRFOILS LLC - CROOKSVILLE
CROOKSVILLE, OH — Chromium
Facility Information
| Facility Name | PCC AIRFOILS LLC - CROOKSVILLE |
| Industry Sector | Transportation Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Chromium |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 101 CHINA ST |
| City | CROOKSVILLE |
| State | Ohio |
| County | PERRY |
| ZIP Code | 43731 |
| Coordinates | 39.77194, -82.09762 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 673 lbs |
| Fugitive Air | 7 lbs |
| Stack Air | 28 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.