AMG VANADIUM LLC
CAMBRIDGE, OH — Lead compounds
Facility Information
| Facility Name | AMG VANADIUM LLC |
| Industry Sector | Primary Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Lead compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 60790 SOUTHGATE RD |
| City | CAMBRIDGE |
| State | Ohio |
| County | GUERNSEY |
| ZIP Code | 43725 |
| Coordinates | 39.98244, -81.56580 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 750 lbs |
| Fugitive Air | 241 lbs |
| Stack Air | 35 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.