GENERAL MOTORS LLC - TOLEDO PLANT
TOLEDO, OH — Manganese
Facility Information
| Facility Name | GENERAL MOTORS LLC - TOLEDO PLANT |
| Industry Sector | Transportation Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Manganese |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1455 W ALEXIS RD |
| City | TOLEDO |
| State | Ohio |
| County | LUCAS |
| ZIP Code | 436124044 |
| Coordinates | 41.72131, -83.57881 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 752 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 496 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.