OHIO REFINING CO
OREGON, OH — Lead And Lead Compounds
Facility Information
| Facility Name | OHIO REFINING CO |
| Industry Sector | Petroleum |
Chemical Information
| Chemical Name | Lead And Lead Compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 4001 CEDAR POINT RD |
| City | OREGON |
| State | Ohio |
| County | LUCAS |
| ZIP Code | 43616 |
| Coordinates | 41.67357, -83.45842 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 354 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 29 lbs |
| Water | 33 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.