BENVIC TRINITY LLC
WEST UNITY, OH — Barium And Barium Compounds
Facility Information
| Facility Name | BENVIC TRINITY LLC |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Barium And Barium Compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 600 OAK ST |
| City | WEST UNITY |
| State | Ohio |
| County | WILLIAMS |
| ZIP Code | 43570 |
| Coordinates | 41.58481, -84.44007 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 964 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.