SILGAN CONTAINERS MANUFACTURING CORP
NAPOLEON, OH — Certain glycol ethers
Facility Information
| Facility Name | SILGAN CONTAINERS MANUFACTURING CORP |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Certain glycol ethers |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 12-773 ST RT 110 |
| City | NAPOLEON |
| State | Ohio |
| County | HENRY |
| ZIP Code | 43545 |
| Coordinates | 41.39506, -84.11032 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 846 lbs |
| Fugitive Air | 47 lbs |
| Stack Air | 799 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.