SUN CHEMICAL CORP
MAUMEE, OH — Ethylene glycol
Facility Information
| Facility Name | SUN CHEMICAL CORP |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Ethylene glycol |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1380 FORD RD |
| City | MAUMEE |
| State | Ohio |
| County | LUCAS |
| ZIP Code | 43537 |
| Coordinates | 41.57435, -83.67648 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 527 lbs |
| Fugitive Air | 74 lbs |
| Stack Air | 421 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.