DEFIANCE METAL PRODUCTS
DEFIANCE, OH — Copper
Facility Information
| Facility Name | DEFIANCE METAL PRODUCTS |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Copper |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 06728 STATE RT 66 N |
| City | DEFIANCE |
| State | Ohio |
| County | DEFIANCE |
| ZIP Code | 43512 |
| Coordinates | 41.34406, -84.36089 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 587 lbs |
| Fugitive Air | 587 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.