VEHTEK SYSTEMS INC
BOWLING GREEN, OH — Copper
Facility Information
| Facility Name | VEHTEK SYSTEMS INC |
| Industry Sector | Transportation Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Copper |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2125 WOOD BRIDGE BLVD |
| City | BOWLING GREEN |
| State | Ohio |
| County | WOOD |
| ZIP Code | 43402 |
| Coordinates | 41.38192, -83.60599 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 342 lbs |
| Fugitive Air | 342 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.