A-GAS US INC
BOWLING GREEN, OH — Bromochlorodifluoromethane (Halon 1211)
Facility Information
| Facility Name | A-GAS US INC |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Bromochlorodifluoromethane (Halon 1211) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1100 HASKINS RD |
| City | BOWLING GREEN |
| State | Ohio |
| County | WOOD |
| ZIP Code | 43402 |
| Coordinates | 41.38899, -83.67031 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 663 lbs |
| Fugitive Air | 237 lbs |
| Stack Air | 426 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.