GFS CHEMICALS INC - KADERLY
COLUMBUS, OH — Methanol
Facility Information
| Facility Name | GFS CHEMICALS INC - KADERLY |
| Industry Sector | Chemical Wholesalers |
Chemical Information
| Chemical Name | Methanol |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 800 KADERLY DRIVE |
| City | COLUMBUS |
| State | Ohio |
| County | FRANKLIN |
| ZIP Code | 43228 |
| Coordinates | 39.97003, -83.10526 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 744 lbs |
| Fugitive Air | 739 lbs |
| Stack Air | 5 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.