CROWN CORK & SEAL CO (USA) INC CROWN CLOSURES DIV
LANCASTER, OH — n-Butyl alcohol
Facility Information
| Facility Name | CROWN CORK & SEAL CO (USA) INC CROWN CLOSURES DIV |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | n-Butyl alcohol |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 940 MILL PARK DR |
| City | LANCASTER |
| State | Ohio |
| County | FAIRFIELD |
| ZIP Code | 43130 |
| Coordinates | 39.72992, -82.67024 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 534 lbs |
| Fugitive Air | 466 lbs |
| Stack Air | 68 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.