PPG INDUSTRIES OHIO INC CIRCLEVILLE OH
CIRCLEVILLE, OH — Butyl acrylate
Facility Information
| Facility Name | PPG INDUSTRIES OHIO INC CIRCLEVILLE OH |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Butyl acrylate |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 559 PITTSBURGH RD |
| City | CIRCLEVILLE |
| State | Ohio |
| County | PICKAWAY |
| ZIP Code | 43113 |
| Coordinates | 39.55704, -82.94431 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 389 lbs |
| Fugitive Air | 163 lbs |
| Stack Air | 194 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.