DUPONT CIRCLEVILLE PLANT
CIRCLEVILLE, OH — Acetamide
Facility Information
| Facility Name | DUPONT CIRCLEVILLE PLANT |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Acetamide |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 800 DUPONT RD |
| City | CIRCLEVILLE |
| State | Ohio |
| County | PICKAWAY |
| ZIP Code | 43113 |
| Coordinates | 39.55775, -82.96632 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 769 lbs |
| Fugitive Air | 383 lbs |
| Stack Air | 383 lbs |
| Water | 3 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.