NOVELIS ALR ROLLED PRODUCTS INC
ASHVILLE, OH — Ethylbenzene
Facility Information
| Facility Name | NOVELIS ALR ROLLED PRODUCTS INC |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Ethylbenzene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1 REYNOLDS RD |
| City | ASHVILLE |
| State | Ohio |
| County | PICKAWAY |
| ZIP Code | 43103 |
| Coordinates | 39.72639, -82.96735 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 346 lbs |
| Fugitive Air | 9 lbs |
| Stack Air | 338 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.